Univerzitní sbor Ateneo na cestách
Žurnál UP, 14. 12. 2007

Tak jako dříve chodili o adventu od vesnice k vesnici muzikanti, aby lidem svými písněmi zpříjemnili čekání na Vánoce, tak minulý víkend vyrazil smíšený komorní sbor Ateneo UP na své „vánoční turné“. Vídeň, Brtnice, Nemotice, Morkovice – to je seznam míst, kde jeho členové pod vedením sbormistra doc. P. Režného navodili vánoční atmosféru.

Novogotická vídeňská radnice a její Festsaal jsou prvním místem, kde se zpěváci Atenea pokusí zaujmout posluchače. Konkurence je zde veliká, festivalu „Internationales Adventsingen“ se vedle Atenea účastní desítky pěveckých sborů. Španělsko, Spojené státy americké, Rusko, Holandsko, Francie, tyto a další země zde mají své zástupce. Zhruba dvacetiminutové pásmo zpěváků z Olomouce se však v záplavě jiných vystoupení neztratilo. Důkazem je kromě mohutného potlesku diváků i oficiální pozvání na příští ročník tohoto festivalu. To přišlo od nadšeného zástupce pořadatelů ihned po koncertě. Podle doc. Režného je to poměrně neobvyklý postup, který rozhodně svědčí o silném dojmu, jenž Ateneo ve Vídni jako reprezentant UP zanechalo. Po úspěšném vystoupení členové sboru krátce navštívili Christkindlmarkt, neboli tradiční vánoční trh na prostranství před radnicí.

O několik hodin později se zpěváci z Atenea ukládají ke spánku na ubytovně ve městě Brtnice na Jihlavsku. Toto městečko je další položkou na seznamu letošních vánočních koncertů Atenea. Místní barokní kostel sv. Jakuba apoštola se akustikou může směle měřit s vídeňským Festsaalem a Ateneo toho náležitě využívá. Adventní písně od A. Michny, Tebe poem D. Bortňanského či Velkomoravský chorál Jiřího Pavlici si stejně jako gospel Crossin´ Ovah či spirituál Keep Your Lamps našly k Brtnickým svou cestu. Dva přídavky uzavírají úspěšný koncert a na zpěváky naší alma mater čeká příjemné pohoštění připravené místními občany. Ještě týž den se Ateneo vrací do svého domovského přístavu, do Olomouce.

Druhý den se jeho členové opět scházejí. Po Vysočině a zahraničí přichází na řadu jižní Morava. Také zde, konkrétněji v Nemoticích na Vyškovsku a Morkovicích na Kroměřížsku, se návštěvníci koncertu Atenea alespoň na chvíli v dnešní uspěchané době zastaví a pod klenbami místních kostelů na sebe ve skvělé akustice nechají působit kouzlo vánočních písní. Dva přídavky vyžádané nadšeným publikem se už u Atenea na jeho adventních koncertech staly jakýmsi standardem. I tady čekalo na prokřehlé sboristy malé pohoštění, za které patří dík místním občanům. Vše v milé, domácí atmosféře.

Sérii vánočních koncertů smíšeného komorního sboru Ateneo UP uzavře příští týden vystoupení v obci Rohle na Šumpersku.

M. Poláček, student FF a člen Atenea