Na komorní sbor Ateneo se doptáte v Olomouci stejně jako ve Finsku, Itálii či Polsku

Žurnál UP, 23. 5. 2008

Univerzita Palackého a …? Co se vám vybaví při vyslovení jména druhé nejstarší univerzity v ČR? Neustále přibývá těch, kterým naskočí Komorní smíšený sbor Ateneo. A funguje to i obráceně. Řeknete sbor Ateneo a ostatní vyhrknou Univerzita Palackého. V České republice, stejně jako ve Finsku.

Zeptejte se na Ateneo v Brně. Tam sbor naší alma mater vystupoval spolu se zpěváky z tamní Masarykovy univerzity. Položte naši otázku na finské University of Joensuu či na University of Parma v Itálii. Na jméno Atenea si jistě vzpomene Italka Paola Vighi či Fin George Malaty. Oba dva seděli mezi několika desítkami matematiků z různých zemí Evropy na zahájení Mezinárodní vědecké konference, kde komorní sbor Ateneo jako reprezentační těleso hostitelské Univerzity Palackého vystupoval. Díky tomu si na Ateneo a tím i na celou Univerzitu Palackého vzpomenou také na vídeňské či krakovské univerzitě. A nakonec se poptejte v samotné Olomouci. Mnozí si jistě vybaví Májový koncert z minulého týdne.

Jednou „Brňáci“ k nám, podruhé my k nim. Tak by se ve stručnosti dala popsat tradice společných koncertů Komorního smíšeného sboru Ateneo a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity. V úterý 22. dubna byla řada na Olomouci, a tak zpěváci naší alma mater pod vedením doc. Pavla Režného vyrážejí směrem na Brno, aby v tamním Červeném kostele na Komenského náměstí předvedli své umění na Koncertě dvou univerzitních sborů.

Jako první vystupují domácí, před plnými lavicemi kostela jsou sebejistí, právě se vrátili z Mezinárodního soutěžního festivalu ve Švýcarsku Montreux Choral Festival 2008, kde získali řadu ocenění. Všechny skladby mají tudíž bezvadně nacvičeny. Po bouřlivém potlesku nastupuje Ateneo. Skladba za skladbou, Velkomoravský chorál Jiřího Pavlici střídají nové skladby od A. Tučapského, hanácký folklór se Brňanům představí v úpravách lidových písní od prof. P. Klapila. Celé pásmo uzavírá píseň Crossin Ovah od R. Jacksona se strhujícím sopránovým sólem. Ateneo se vedle brněnského sboru rozhodně neztratilo. Kdo ví, jak by dopadlo na festivalu v Montreux?

Na druhý den vystoupilo Ateneo před bezmála osmdesát účastníků Mezinárodní vědecké konference. Vedle debat o matematickém vzdělávání z pohledu žáka a učitele primární školy čekal na matematiky na olomoucké akademické půdě výběr z brněnského programu. I tady slavil úspěch. "Je to velmi výjimečné. Jezdím po různých konferencích, ale spolu s kolegy jsme se shodli, že kulturní program na tak vysoké úrovni, který tady předvedlo Ateneo, se jen tak nevidí," řekl doc. Bohumil Novák, jeden z pořadatelů konference.

Je to především pohodový koncert pro známé, rodiče a přátele, tak charakterizuje již tradiční Májový koncert sboru Ateneo jeho sbormistr doc. Pavel Režný. Letos 7. května však byla tato tradice okořeněna malým překvapením. Společným vystoupením Atenea a cimbálové muziky Ewžen, kterou za podpory doc. Režného založili členové sboru se vztahem k folklóru.

Jejich společnému vystoupení však patřil až samotný závěr koncertu. Tři písně v úpravě Jiřího Pavlici přišly na řadu až po skladbách B. Martinů, G. P. da Palestriny či A. Tučapského. Doznívá poslední skladba „klasického koncertu“ a slíbené překvapení je tu. Mohutný, pevný sborový zpěv a k tomu jemná a v dalších písních zase prudká, dravá hra cimbálové muziky v čele s primášem Štěpánem Slížkem. "Na vystoupení Atenea jsem byl dnes poprvé, ale můžu říct, že to nebylo naposledy. Slyšet repertoár naplněný skladateli od renesance až po současnost v podání tak nadaných sboristů, to je k vidění málokdy," prohlásil Tomáš Gottwald, jeden z návštěvníků Májového koncertu.

Michal Poláček, student FF a člen Atenea