Olomoucký sbor oceněn na mezinárodní soutěži
23. 4. 2005, Banská Bystrica

Smíšený pěvecký komorní sbor Ateneo, jehož řady tvoří studenti různých fakult Univerzity Palackého v Olomouci, se o víkendu zúčastnil soutěže ve slovenské Banské Bystrici. Zpěvákům pod vedením Pavla Režného se dařilo a domů si přivezli první cenu.

Festival sborového zpěvu na počest hudebního skladatele Viliama Figuša-Bystrého, místního rodáka, se v Banské Bystrici koná každý rok na jaře. Tradičně bývá jeho součástí i pěvecká soutěž, přičemž soutěžní kategorie se střídají pravidelně v rozmezí dvou let: jednou se vybírá mezi sbory dětskými, podruhé mezi sbory smíšenými. Letošní 27. ročník pěveckého klání byl věnován dospělým a účast byla opravdu pestrá. O pomyslný titul festivalového krále bojovalo celkem šest souborů ze všech koutů středoevropského regionu: kromě Čechů a Slováků přijeli zazpívat i Maďaři a dokonce Srbové. Porota byla oproti tomu složená pouze ze slovenských odborníků – výkony zpěváků posuzoval například bystrický dirigent a pedagog doc. PaeDr. Milan Pazúrik, CSc., dirigent Ján Leporis nebo bratislavský hudební skladatel Igor Bázlik.

Olomoucký sbor se v mezinárodní konkurenci neztratil a získal si sympatie poroty. Kromě celkového prvního místa se Ateneo stalo i laureátem absolutního ocenění – ze sta možných totiž olomoučtí studenti obdrželi devadesát devět bodů, zatím nejvyšší ohodnocení v celé historii soutěže. Na oslavy nebo navazování popřípadě obnovování bývalých federálních kontaktů mnoho času nezbylo, ihned po skončení večerního galakoncertu se spěchalo zpět do Olomouce ke studijním povinnostem, a tak se Ateneo s Banskou Bystricí rozloučilo po svém – tedy zpěvem – a to přímo uprostřed bystrického hlavního náměstí, těsně před začátkem nočního klidu a za nevěřícné a pobavené asistence náhodných kolemjdoucích. Naštěstí bez právních následků... Všichni členové doufají, že se olomoucký sbor do Bystrice příští rok vrátí, byť pouze jako festivalový host, a těší se, že za dva roky pojedou obhajovat své prvenství.